2021 - fun4you
  • :
  • :
8 (800) 511-44-12

.

*
*

* - ,

.
0
0

2021.

1. Best Short Story ( ):

  • Garden Boys Henry McCausland, ( Now #8, Fantagraphics);
  • I Needed the Discounts Connor Willumsen. The New York Times;
  • Parts of Us Chan Chau, ( Elements: Earth, A Comic Anthology by Creators of Color, Ascend Press). ;
  • Rookie Greg Rucka, Eduardo Risso ( Detective Comics #1027, DC);
  • Soft Lead Chan Chau. ;
  • When the Menopausal Carnival Comes to Town Mimi Pond ( Menopause: A Comic Treatment, Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press).

2. Best Single Issue ( \ ):

  • The Burning Hotels Thomas Lampion (Birdcage Bottom Books);
  • Hedra Jesse Lonergan (Image);
  • The Other History of the DC Universe #1 John Ridley, Giuseppe Camuncoli (DC);
  • Sports Is Hell Ben Passmore (Koyama Press);
  • Stanleys Ghost: A Halloween Adventure Jeff Balke, Paul Storrie, Dave Alvarez (Storm Kids).

3. Best Continuing Series ( ):

  • Bitter Root David F. Walker, Chuck Brown, Sanford Greene (Image);
  • Daredevil Chip Zdarsky, Marco Checchetto (Marvel);
  • The Department of Truth James Tynion IV, Martin Simmonds (Image);
  • Gideon Falls Jeff Lemire, Andrea Sorrentino (Image);
  • Stillwater Chip Zdarsky, Ramón K Pérez (Image/Skybound);
  • Usagi Yojimbo Stan Sakai (IDW).

4. Best Limited Series ( ):

  • Barbalien: Red Planet Jeff Lemire, Tate Brombal, Gabriel Hernandez Walta (Dark Horse);
  • Decorum Jonathan Hickman, Mike Huddleston (Image);
  • Far Sector N. K. Jemisin, Jamal Campbell (DC);
  • Strange Adventures Tom King, Mitch Gerads, Evan Doc Shaner (DC Black Label);
  • Superman's Pal Jimmy Olsen Matt Fraction, Steve Lieber (DC);
  • We Live Inaki Miranda, Roy Miranda (AfterShock).

5. Best New Series ( ):

  • Black Widow Kelly Thompson, Elena Casagrande (Marvel)
  • Crossover Donny Cates, Geoff Shaw (Image);
  • The Department of Truth ames Tynion IV, Martin Simmonds (Image);
  • Killadelphia Rodney Barnes, Jason Shawn Alexander (Image). ;
  • We Only Find Them When Theyre Dead Al Ewing, Simone Di Meo (BOOM! Studios).

6. Best Publication for Early Readers. Up to age 8 ( 8+):

  • Bear Ben Queen, Joe Todd-Stanton (Archaia/BOOM!);
  • Cat Kid Comic Club Dav Pilkey (Scholastic Graphix);
  • Donut Feed the Squirrels Mika Song (RH Graphic/RH Childrens Books);
  • Kodi Jared Cullum (Top Shelf);
  • Lift Minh Lê, Dan Santat (Little, Brown Young Readers);
  • Our Little Kitchen Jillian Tamaki (Abrams Books for Young Readers).

7. Best Publication for Kids (ages 9-12) ( 9-12 ):

  • Doodleville Chad Sell (Knopf/BFYR/RH Childrens Books);
  • Go with the Flow Lily Williams, Karen Schneemann (First Second/Macmillan);
  • Mister Invincible: Local Hero Pascal Jousselin (Magnetic Press);
  • Snapdragon Kat Leyh (First Second/Macmillan);
  • Superman Smashes the Klan Gene Luen Yang, Gurihiru (DC);
  • Twins Varian Johnson, Shannon Wright (Scholastic Graphix).

8. Best Publication for Teens, ages 13-17 ( 13-17 ):

  • Check, Please! Book 2: Sticks & Scones Ngozi Ukazu (First Second/Macmillan). ;
  • Displacement Kiku Hughes (First Second/Macmillan);
  • Dragon Hoops Gene Luen Yang (First Second/Macmillan);
  • Fights: One Boys Triumph Over Violence Joel Christian Gill (Oni Press);
  • A Map to the Sun Sloane Leong (First Second/Macmillan);
  • When Stars are Scattered Victoria Jamieson, Omar Mohamed (Dial Books).

9. Best Humor Publication ( ):

  • The Complete Fante Bukowski Noah Van Sciver (Fantagraphics);
  • Department of Mind-Blowing Theories Tom Gauld (Drawn & Quarterly);
  • FANGS Sarah Andersen (Andrews McMeel);
  • Wendy, Master of Art Walter Scott (Drawn & Quarterly);
  • Superman's Pal Jimmy Olsen Matt Fraction, Steve Lieber (DC);
  • What If We Were . . . Axelle Lenoir (Top Shelf).

10. Best Anthology ( ):

  • Ex Mag, vols. 12 edited by Wren McDonald (PEOW);
  • Guantanamo Voices: True Accounts from the Worlds Most Infamous Prison edited by Sarah Mirk (Abrams);
  • Hey, Amateur! Go From Novice to Nailing It in 9 Panels edited and curated by Shelly Bond (IDW Black Crown);
  • Los Angeles Times edited by Sammy Harkham (NTWRK);
  • Menopause: A Comic Treatment edited by MK Czerwiec (Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press);
  • Now edited by Eric Reynolds (Fantagraphics).

11. Best Reality-Based Work ( ):

  • Big Black: Stand at Attica Frank Big Black Smith, Jared Reinmuth, Améziane (Archaia/BOOM!);
  • Dragon Hoops Gene Luen Yang (First Second/Macmillan);
  • Invisible Differences: A Story of Aspergers, Adulting, and Living a Life in Full Color Mme Caroline, Julie Dachez, translation by Edward Gauvin (Oni Press);
  • Kent State: Four Dead in Ohio Derf Backderf (Abrams);
  • Paying the Land Joe Sacco (Metropolitan/Henry Holt);
  • Year of the Rabbit Tian Veasna, translation by Helge Dascher (Drawn & Quarterly).

12. Best Graphic Memoir ( ):

  • Banned Book Club Kim Hyun Sook, Ryan Estrada, Ko Hyung-Ju (Iron Circus);
  • Dancing After TEN: A Graphic Memoir Vivian Chong and Georgia Webber (Fantagraphics);
  • Ginseng Roots Craig Thompson (Uncivilized);
  • I Dont Know How to Give Birth! Ayami Kazama, translated by Julie Goniwich (Yen Press);
  • The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist Adrian Tomine (Drawn & Quarterly);
  • When Stars Are Scattered Victoria Jamieson and Omar Mohamed (Dial Books).

13. Best Graphic AlbumNew ( ):

  • The Book Tour Andi Watson (Top Shelf);
  • Dragman Steven Appleby (Metropolitan);
  • Flake Matthew Dooley (Jonathan Cape);
  • Labyrinth Ben Argon (Abrams);
  • Paul at Home Michel Rabagliati, translation by Helge Dascher, Rob Aspinall (Drawn & Quarterly);
  • Pulp Ed Brubaker, Sean Phillips (Image).

14. Best Graphic AlbumReprint ( ):

  • Black Hammer Library Edition, vol. 2 Jeff Lemire, Dean Ormstom, Emi Lenox, Rich Tommaso (Dark Horse);
  • Criminal Deluxe Edition, vol. 3 Ed Brubaker, Sean Phillips (Image);
  • Eight-Lane Runaways Henry McCausland (Fantagraphics);
  • Fante Bukowski: The Complete Works Noah Van Sciver (Fantagraphics);
  • Herobear and the Kid: The Heritage Mike Kunkel (Astonish Factory);
  • Seeds and Stems Simon Hanselmann (Fantagraphics).

15. Best Adaptation from Another Medium ( ):

  • Constitution Illustrated R. Sikoryak (Drawn & Quarterly);
  • Parable of the Sower: The Graphic Novel Adaptation Octavia E. Butler, adapted by Damian Duffy, John Jennings (Abrams);
  • Sapiens: A Graphic History: The Birth of Mankind, vol. 1 Yuval Noah Harari, adapted by David Vandermeulen, Daniel Casanave (Harper Perennial);
  • Slaughterhouse-Five Kurt Vonnegut, adapted by Ryan North, Albert Monteys (Archaia/BOOM!);
  • Superman Smashes the Klan adapted by Gene Luen Yang, Gurihiru (DC).

16. Best U.S. Edition of International Material ( ):

  • Altitude Olivier Bocquet and Jean-Marc Rochette, translation by Edward Gauvin (SelfMadeHero);
  • Gamayun Tales I: An Anthology of Modern Russian Folk Tales Alexander Utkin, translation by Lada Morozova (Nobrow);
  • Goblin Girl Moa Romanova, translation by Melissa Bowers (Fantagraphics);
  • Irena Books 2-3 Jean-David Morvan, Severine Tréfouël, David Evrard, translation by Dan Christensen (Magnetic Press);
  • When You Look Up Decur, translation by Chloe Garcia Roberts (Enchanted Lion Books);
  • The Winter of the Cartoonist Paco Roca, translation by Erica Mena (Fantagraphics).

17. Best U.S. Edition of International MaterialAsia ( ):

  • I Had That Same Dream Again Yoru Sumino, Idumi Kirihara, translation by Beni Axia Conrad (Seven Seas);
  • I Wish I Could Say Thank You, Yukari Takinami, translation by Yukari Takeuchi (Fanfare/Ponent Mon);
  • A Journal Of My Father Jiro Taniguchi, translation by Kumar Sivasubramanian (Fanfare/Ponent Mon);
  • Ping Pong, vols. 12 Taiyo Matsumoto, translation by Michael Arias (VIZ Media);
  • Remina Junji Ito, translation by Jocelyne Allen (VIZ Media);
  • Spy x Family, vols. 13 Tatsuya Endo, translation by Casey Loe (VIZ Media).

18. Best Archival Collection/ProjectStrips ( . ):

  • The Flapper Queens: Women Cartoonists of the Jazz Age edited by Trina Robbins (Fantagraphics);
  • Gross Exaggerations: The Meshuga Comic Strips of Milt Gross Milt Gross, edited by Peter Maresca (Sunday Press/IDW);
  • Krazy & Ignatz 1919-1921 George Herriman, edited by RJ Casey (Fantagraphics);
  • Little Debbie and the Second Coming of Elmo: Daily Comic Strips, August 1960September 1961 Cecil Jensen, edited by Frank Young (Labor of Love);
  • Pogo The Complete Syndicated Comic Strips: Volume 6: Clean as a Weasel Walt Kelly, edited by Mark Evanier and Eric Reynolds (Fantagraphics).

19. Best Archival Collection/ProjectComic Books ( . ):

  • Art Youngs Inferno Art Young, edited by Glenn Bray (Fantagraphics);
  • Atlas at War! edited by Michael J. Vassallo (Dead Reckoning);
  • The Complete Hate Peter Bagge, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics);
  • Corto Maltese: The Ballad of the Salty Sea Hugo Pratt, translation by Dean Mullaney and Simone Castaldi (EuroComics/IDW);
  • Little Lulu: The Fuzzythingus Poopi John Stanley, edited by Frank Young and Tom Devlin (Drawn & Quarterly);
  • Man and Superman and Other Stories Harvey Kurtzman, edited by J. Michael Catron (Fantagraphics).

20. Best Comics-Related Journalism/Periodical ( \ ):

  • Alter Ego edited by Roy Thomas (TwoMorrows);
  • Back Issue edited by Michael Eury (TwoMorrows);
  • The Comics Blog Michael Cavna, David Betancourt;
  • The Comics Journal edited by RJ Casey, Kristy Valenti, Gary Groth (Fantagraphics);
  • PanelxPanel magazine Hassan Otsmane-Elhaou;
  • Women Write About Comics edited by Nola Pfau and Wendy Browne.

21. Best Comics-Related Book ( ):

  • American Daredevil: Comics, Communism, and the Battles of Lev Gleason Brett Dakin (Comic House/Lev Gleason);
  • Ditko Shrugged: The Uncompromising Life of the Artist Behind Spider-Man and the Rise of Marvel Comics David Currie (Hermes Press);
  • Drawing Fire: The Editorial Cartoons of Bill Mauldin edited by Todd DePastino (Pritzker Military Museum & Library);
  • The History of EC Comics Grant Geissman (TASCHEN);
  • Invisible Men: The Trailblazing Black Artists of Comic Books Ken Quattro (Yoe Books/IDW);
  • Masters of British Comic Art David Roach (2000AD).

22. Best Academic/Scholarly Work ( \ ):

  • Comic Art in Museums edited by Kim A. Munson (University Press of Mississippi);
  • Comic Studies: A Guidebook edited by Charles Hatfield and Bart Beaty (Rutgers University Press);
  • The Content of Our Caricature: African American Comic Art and Political Belonging Rebecca Wanzo (New York University Press);
  • Webcomics Sean Kleefeld (Bloomsbury);
  • Who Understands Comics: Questioning the Universality of Visual Language Comprehension Neil Cohn (Bloomsbury).

23. Best Publication Design ( ):

  • Chasin the Bird: Charlie Parker in California deluxe edition designed by David Chisholm and Tyler Boss (Z2 Comics);
  • Dbury@50: The Complete Digital Doonesbury G.B. Trudeau, designed by George Corsillo and Susan McCaslin (Andrews McMeel);
  • J & K designed by John Pham (Fantagraphics);
  • The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist designed by Adrian Tomine and Tracy Huron (Drawn & Quarterly);
  • Original Art: The Dan Clowes Studio Edition designed by Daniel Clowes (Fantagraphics).

24. Best Digital Comic ( ):

  • Friday Ed Brubaker, Marcos Martin (Panel Syndicate);
  • Genius Animals? Vali Chandrasekaran, Jun-Pierre Shiozawa, geniusanimals.net;
  • Gentlemind Juan Díaz Canales, Teresa Valero, Antonio Lapone, translation by Jeremy Melloul (Europe Comics);
  • Promethee 13:13 Andy Diggle and Shawn Martinbrough (comiXology Originals/Delcourt);
  • Olive Véro Cazot, Lucy Mazel, translation by Jessie Aufiery (Europe Comics);
  • Soon Thomas Cadène, Benjamin Adam, translation by Margaret Besser (Europe Comics).

25. Best Webcomic ( -):

26. Best Writer ( ):

  • Ed Brubaker Pulp, Reckless (Image); Friday (Panel Syndicate);
  • Matt Fraction Superman's Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, November vols. 23, Sex Criminals (Image);
  • Jonathan Hickman Decorum (Image); Giant-Size X-Men, X-Men (Marvel);
  • Jeff Lemire Barbalien, Black Hammer, Colonel Weird: Cosmagog (Dark Horse); The Question: The Deaths of Vic Sage (DC Black Label); Family Tree, Gideon Falls (Image);
  • James Tynion IV Something Is Killing the Children, Wynd (BOOM! Studios); Batman (DC); The Department of Truth (Image); Razorblades (Tiny Onion);
  • Chip Zdarsky Stillwater (Image/Skybound), Daredevil, Fantastic Four/X-Men (Marvel).

27. Best Writer/Artist ( \):

  • Junji Ito Remina, Venus in the Blind Spot (VIZ Media);
  • Pascal Jousselin Mister Invincible: Local Hero (Magnetic Press);
  • Trung Le Nguyen The Magic Fish (RH Graphic/RH Childrens Books);
  • Craig Thompson Ginseng Roots (Uncivilized);
  • Adrian Tomine The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist (Drawn & Quarterly);
  • Gene Luen Yang Dragon Hoops (First Second/Macmillan).

28. Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team ( / /):

  • Michael Allred Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions);
  • Marco Chechetto Daredevil (Marvel);
  • Jorge Corona Middlewest (Image);
  • Bertrand Gatignol Pistouvi (Magnetic Press);
  • Mitch Gerads/Evan Doc Shaner Strange Adventures (DC Black Label);
  • Sanford Greene Bitter Root (Image).

29. Best Painter/Multimedia Artist ( ):

  • Benjamin Adam Soon (Europe Comics);
  • Alice Chemama The Zolas (Europe Comics);
  • Jared Cullum Kodi (Top Shelf);
  • Decur When You Look Up (Enchanted Lion Books);
  • Antonio Lapone Gentlemind (Europe Comics);
  • Anand RK/John Pearson Blue in Green (Image).

30. Best Cover Artist ( ):

  • Jamal Campbell Mighty Morphin Power Rangers (BOOM! Studios); Far Sector (DC);
  • Simone Di Meo We Only Find Them When Theyre Dead (BOOM! Studio);
  • Mike Huddleston Decorum (Image);
  • Dave Johnson Butcher of Paris (Dark Horse);
  • Peach Momoko Buffy the Vampire Slayer #19, Mighty Morphin #2, Something Is Killing the Children #12, Power Rangers #1 (BOOM! Studios); DIE!namite, Vampirella (Dynamite); The Crow: Lethe (IDW); Marvel Variants (Marvel);
  • Ramón K. Pérez Stillwater (Image/Skybound).

31. Best Coloring ( ):

  • Laura Allred X-Ray Robot (Dark Horse); Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions);
  • Jean-Francois Beaulieu Middlewest (Image);
  • Gipi One Story (Fantagraphics);
  • Marte Gracia Empyre, X of Swords (Marvel);
  • Dave Stewart Promethee 13:13 (comiXology); Black Hammer (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Spider-Man #4-#5 (Marvel);
  • Matt Wilson Undiscovered Country (Image); Fire Power (Image/Skybound); Thor (Marvel).

32. Best Lettering ( ):

  • Mike Allred Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions);
  • Deron Bennett Bear, The Sacrifice of Darkness (Archaia); King of Nowhere, Something Is Killing the Children, We Only Find Them When Theyre Dead (BOOM! Studios); Far Sector, Harley Quinn: Black + White + Red, Martian Manhunter (DC); Excellence (Image/Skybound); A Dark Interlude, Dark One, Relics of Youth, Resonant, Shadow Service, Vampire: The Masquerade: Winters Teeth (Vault); Ping Pong (VIZ Media);
  • Aditya Bidikar Barbalien: Red Planet, Grafitys Wall Expanded Edition (Dark Horse); John Constantine, Hellblazer (DC); A Map to the Sun (First Second); The Department of Truth, Lost Soldiers (Image); Giga, The Picture of Everything Else (Vault);
  • Clayton Cowles Aquaman, Batman, Batman and the Outsiders, Strange Adventures, Superman: Man of Tomorrow, Supermans Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, Bitter Root, Bog Bodies, Die (Image); Reaver (Image/Skybound); Morbius, X Of Swords (Marvel);
  • Stan Sakai Usagi Yojimbo (IDW);
  • Rus Wooton Wonder Woman: Dead Earth (DC); Decorum, Monstress (Image); Die!Die!Die!, Fire Power, Oblivion Song, Outcast, Stillwater (Image/Skybound).

, - , , , fun4you.ru

Secret Invasion Marvel
,
:
. !
...